سازه پارچه ای

سازه پارچه ای چیست؟ ویژگی ها مزایا قیمت جزئیات

معرفی کلی سازه پارچه ای

سازه‌ های پارچه‌ ای نوعی جدیدی از سازه به شمار می‌آیند. که در آن‌ها با استفاده از پوسته‌های پارچه‌ای و صنعتی کاملاً سبک، سقف‌هایی با دهانه‌های بزرگ و بهینه ایجاد می‌شود. و بسته به موقتی یا دائمی بودن آن‌ها، به سازه‌های مختلفی تقسیم می­گردند. که خود این دسته‌ها نیز به زیرشاخه‌هایی تقسیم می‌شوند. سازه پارچه ای چیست؟ وزن سبک پارچه باعث می‌شود تا به پروفیل‌های فلزی سبک‌تری نیاز پیدا کرد. همچنین به علت پیش‌ساخته بودن کل سیستم سقف، کل زمان اجرای پروژه به‌ طور قابل‌ توجهی کاهش پیدا می‌کند. استفاده از این نوع سازه محدودیت زیادی ندارد. ومی‌تواند با توجه به شرایط محیطی مختلف، نوع پارچه مصرفی را تطبیق داد.

معرفی سازه پارچه ای
مقدمه

سازه پارچه ای چیست؟ اگرچه پوشش سرپناه‌ها در دوران کهن و یا خیمه‌ها و چادرهای اقوام کوچ‌نشین در روزگاران گذشته. را می‌توان مبنایی برای کسب ایده در طراحی سازه‌های پارچه‌ای دانست. لیکن این گزینه از صنعت ساختمان از دهه 1960 پا به عرصه گذارد و از دهه1970 میلادی به‌طور جدی کاربرد. وسیعی بخصوص در بناهای ورزشی بدست آورد.

سازه پارچه ای

ویژگی ها

(مقاله) این پوشش‌ها با داشتن خواص منحصربه ‌فرد خود توانسته جسارت خاصی را به طراحان و معماران دنیا ببخشد. تا آن‌ها بتوانند با خلق اشکال گوناگون چشم‌نوار، برای سایر نیازهای کاربردی و عملی طرح نیز به پاسخ‌های مناسبی دست یابند. سازه پارچه ای چیست؟ این نوع سازه‌ها، تلفیقی از عناصر صلب سازه‌ای ساخته ‌شده. از مصالح فلزی و بتنی و حتی چوبی با نوعی صفحات انعطاف‌پذیر است. که بطور عمده از الیاف پلی‌استر با روکش PVC ساخته می‌شوند. کارایی و شکل‌ پذیری این صفحات در خلق آثار و اشکال متنوع در قالب شکل‌های پایه‌ای. مانند خیمه و زین اسب، توانسته این امکان را برای معماران به وجود آورد تا پوشش‌های خاصی را طراحی نمایند. که ضمن تأمین زیبایی از دید عوام از نظر متخصصین امر پایدار باشند.

ویژگی سازه پارچه ای

کاربرد ها

سیستم­های غشايی نزديک به چند دهه است که به دلیل ويژگی­های منحصربه‌فرد خود در صنعت ساختمان موردتوجه قرارگرفته است. اين سازه­ها مي­توانند به‌عنوان پوششي براي بناها، زمین­های بازي، باغ‌ها، تراس‌ها، پارکينگ­ها و. يا با نورپردازي خلاقانه به‌عنوان يک فضاي شهری مطلوب و شاخص جلوه کنند . سازه پارچه ای چیست؟ مصالح مورداستفاده در اين نوع سازه­ها عموماً پارچه‌ای) چه از نظر زیبایی‌شناسی. چه از نظر عملکرد با کليه مصالح متعارف و متداول در صنعت ساختمان متفاوت می‌باشند. سازه‌های کششي به خاطر خواص فيزيکي و شکل هندسی­شان نيز از ديگر سازه ها متمايزند. و می‌توانند به‌عنوان سازه‌های دائم، موقت يا با قابليت جابجايي استفاده شوند.اين سازه‌ها نه‌تنها سبک، بلکه زيبا، نيمه شفاف و همچنین داراي طول عمر زياد و عموماً اقتصادي می‌باشند.

کاربرد سازه پارچه ای