سیستم نورپردازی چیست2018-11-04T16:27:00+00:00

در دنیای معاصر همگام با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی توجه به روشنایی و نورپردازی بیشتر شده است. نورپردازی تنها به تأمین روشنایی فضا بسنده نمی‌شود و توجه به ویژگی‌های نور در بالا بردن کیفیت در معماری از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای داشتن خانه و یا محل کار زیبا و شیک، نمی‌توان از کنار عنصر نور و نورپردازی به راحتی گذشت و آن را نادیده و یا کم‌اهمیت شمرد چرا که در دنیای حال حاضر در جوامع پیشرفته‌تر، نور و نورپردازی محیطی نقش مهمی را در زمینه آراستن . تزئین خانه‌ها و اماکن عمومی از قبیل فروشگاه‌ها ، ادارات ، رستوران‌ها ، مانَک‌ها و ….. ایفا می‌کنند. چه بسا هزینه‌های بالا که صرف ساخت معماری‌های تزئینی می‌شد جای خود را به خرید و انجام نورپردازی داده است.

در بيشتر نورپردازی‌های مصنوعي،‌ نور تنها در وسط سقف متمركز می‌شود و نور كمتري به ديوارها می‌رسد كه اين مسئله باعث كوچكتر جلوه دادن فضاي اتاق می‌شود. پس بهتر است نور را در قسمت‌های مختلف سقف پخش كنيم تا كيفيت نورپردازي فضا بالا رود. نورپردازي مناسب می‌تواند فضاهاي حسي مختلفي ايجاد كند. براي مثال نورپردازي می‌تواند آرام ،‌ملايم ،‌دوستانه و بدون سايه باشد. و يا می‌تواند مستقيم و پر نور مانند  يك روز آفتابي باشد. بنابراین می‌توان با تنظيم ميزان نور لازم و استفاده از ابزار مناسب به فضای دلخواه دست پيدا كرد.

یکی از وظایف اصلی در طراحی روشنایی تعیین منابع نوری مناسب مورد نیاز پروژه است. از نظر ظاهری منابع نوری را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد. منابع نوری نقطه‌ای مانند هالوژن، LED، کریستال و فیبر نوری ، منابع نوری خطی مانند فلورسنت و یا نوارهای LED و نوارهای SMD و مهتابی، و منابع نوری سطحی مانند پنل­های LED.

سقف‌های کشسان امکان استفاده از گزینه‌های نورپردازی با استفاده از تکنولوژی­های جدید از جمله فیبرنوری، لامپ‌های کم‌مصرف  LED ، هالوژن، نوارهای smd، مهتابی، کریستال‌هایی با انعکاس‌های زیبا را فراهم می‌سازد. بنابراین شرکت مدرن سقف به طراحان و مصرف­کنندگان این امکان را می­دهد که هر فضایی را با توجه به هویت آن و بر اساس تمایلات شخصی به روش­های مختلف نورپردازی کنند.

  • هالوژن Halogen
  • مهتابی Fluorescent
  • نوار اس ام دی
  • LED
  • کریستال
  • فیبر نوری Fiber optics