در دنیای معاصر همگام با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی توجه به روشنایی و نورپردازی بیشتر شده است. نورپردازی تنها به تأمین روشنایی فضا بسنده نمی‌شود و توجه به ویژگی‌های نور در بالا بردن کیفیت در معماری از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای داشتن خانه و یا محل کار زیبا و شیک، نمی‌توان از کنار عنصر نور و نورپردازی به راحتی گذشت و آن را نادیده و یا کم‌اهمیت شمرد چرا که در دنیای حال حاضر در جوامع پیشرفته‌تر، نور و نورپردازی محیطی نقش مهمی را در زمینه آراستن . تزئین خانه‌ها و اماکن عمومی از قبیل فروشگاه‌ها ، ادارات ، رستوران‌ها ، مانَک‌ها و ….. ایفا می‌کنند. چه بسا هزینه‌های بالا که صرف ساخت معماری‌های تزئینی می‌شد جای خود را به خرید و انجام نورپردازی داده است.

در بیشتر نورپردازی‌های مصنوعی،‌ نور تنها در وسط سقف متمرکز می‌شود و نور کمتری به دیوارها می‌رسد که این مسئله باعث کوچکتر جلوه دادن فضای اتاق می‌شود. پس بهتر است نور را در قسمت‌های مختلف سقف پخش کنیم تا کیفیت نورپردازی فضا بالا رود. نورپردازی مناسب می‌تواند فضاهای حسی مختلفی ایجاد کند. برای مثال نورپردازی می‌تواند آرام ،‌ملایم ،‌دوستانه و بدون سایه باشد. و یا می‌تواند مستقیم و پر نور مانند  یک روز آفتابی باشد. بنابراین می‌توان با تنظیم میزان نور لازم و استفاده از ابزار مناسب به فضای دلخواه دست پیدا کرد.

یکی از وظایف اصلی در طراحی روشنایی تعیین منابع نوری مناسب مورد نیاز پروژه است. از نظر ظاهری منابع نوری را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد. منابع نوری نقطه‌ای مانند هالوژن، LED، کریستال و فیبر نوری ، منابع نوری خطی مانند فلورسنت و یا نوارهای LED و نوارهای SMD و مهتابی، و منابع نوری سطحی مانند پنل­های LED.

سقف‌های کشسان امکان استفاده از گزینه‌های نورپردازی با استفاده از تکنولوژی­های جدید از جمله فیبرنوری، لامپ‌های کم‌مصرف  LED ، هالوژن، نوارهای smd، مهتابی، کریستال‌هایی با انعکاس‌های زیبا را فراهم می‌سازد. بنابراین شرکت مدرن سقف به طراحان و مصرف­کنندگان این امکان را می­دهد که هر فضایی را با توجه به هویت آن و بر اساس تمایلات شخصی به روش­های مختلف نورپردازی کنند.

  • هالوژن Halogen
  • مهتابی Fluorescent
  • نوار اس ام دی
  • LED
  • کریستال
  • فیبر نوری Fiber optics