7 مورد درباره سازه پارچه ای یا سازه های چادری!

سازه پارچه ای چیست و چرا استفاده می شود؟

سازه پارچه ای :سازه ای است که با کشش سیستم غشایی (با سیم یا کابل) نصب می شود. تا پشتیبانی سازه ای را به سازه ارائه دهد.

|سازه پارچه ای|

این فرم می تواند اشکال زیادی را در خود جای دهد. اگرچه معمولاً بر پایه دو بلوک ساختمان اساسی بنا شده است:

زین و مخروط. این آثار معماری نمایشی و ساختاری ایجاد می کند. و طیف گسترده ای از طراحی و سازه های سقف را ارائه می دهد.

در طول سازه پارچه ای منافذی در پارچه ایجاد می شود. این کار برای مقاومت ایجاد می شود. ودر برابر هرگونه هوای شدید و آسیب های احتمالی مقاومت کند. شکل 1 را مشاهده کنید.

سازه پارچه ای

شکل 1سازه چادری

چه زمانی از یک سازه پارچه ای اسنفاده میکنیم؟

سازه چادری کششی در شرایط مختلفی قابل استفاده هستند.

آنها نسبت به ساختارهای سنتی از مواد خواصی استفاده می کنند. و در نتیجه وزن کمتری دارند و حمل و نقل آن آسان تر است. آنها انعطاف پذیر هستند.

می توانند بطور خاص برای تأمین نیازهای شما و فراهم کردن سایه یا سرپناه طراحی شوند.

علاوه بر عناصر عملی مورد نیاز، سازه های پارچه و سایبان یک ویژگی برجسته است. که یک نقطه مناسب و چشمگیر را برای استراحت ارائه می دهد.

کجا می توانید از یک سازه پارچه استفاده کنید؟

  1. هنگامی که شما به یک ویترین نیاز دارید که آن برجسته باشد. و با ساختمان های معمولی متفاوت باشد. این می تواند به عنوان یک نماد ساختمانی برای نمایشگاه باشد.
  2. وقتی به دهانه های گسترده یا ستون نیاز دارید. سازه پارچه ای کششی می توانند طول حدود 30 متر را بپوشاند. اما با شبکه های کابل استیل کششی و با پارچه می توانند به راحتی دو برابر این مقدار را بپیمایند. سازه های هوایی می توانند با سازه های بدون ستون تا صدها پا حتی مسافت های طولانی تر را طی کنند.
  3. وقتی ساختمان شما در طول مدت تأسیسات شما باید از یک مکان به مکان دیگر منتقل شود. مانند مدارس موقت، نمایشگاه های مسافرتی و غیره.
  4. وقتی به یک ساختمان مدولار احتیاج دارید. قاب فلزی با پانل های پارچه ای کشیده، مقرون به صرفه ترین ساختمان های فریم مدولار است. که امروزه در دسترس است.
  5. برای افزودن سقف سبک وزن به ساختمانهای موجود. سازه های چادری می توانند به صورت سایبان، راهروهای پوشیده شده، سیستمهای سایه بان یا سقفهای دهلیزی عمل کنند.

آیا می توان هر شکل ایجاد کرد؟

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، سازهای پارچه ای بر پایه ساختاری اساسی سازه های کششی بنا شده اند. با این حال، این به این معنی نیست که همه کاره نیستند. زیبایی یک سازه چادری، توانایی طراحی و ایجاد آنها در حدود الزامات خاص شما است.

هر سایبان از منحنی ها و اصول یا زین یا مخروط استفاده می کند. یا عناصر هر دو را ترکیب می کند. به این معنی که یک سطح است که حداقل توسط یک نقطه بالا و یا نقطه پایین ساخته شده است.

هندسه سطح متعامد است. و یا با پیچاندن یک شبکه مستطیل ساخته شده است. شگل های گوناگونی میشود ایجاد کرد. شکل 2 را نگاه کنید.

از چه پارچه ها استفاده می شود؟

برای ایجاد تنش، تمام پارچه ها در جهت های مخالف کشیده می شوند. با این حال برخی از پارچه ها دارای ویژگی های مختلفی هستند. در حال حاضر چهار نوع پارچه وجود دارد.

که امروزه برای سازه های پارچه کششی بیشتر استفاده می شود: مانند شکل 2.

  1. پارچه پلی استر همراه با PVC

این پارچه مقرون به صرفه است و طول عمر آن 10 تا 20 سال است.

بیش از 40 سال است که در بسیاری از برنامه ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. و جابجایی آن برای برنامه های کاربردی ساختمان موقت آسان است.

  1. شیشه ای با روکش PTFE (معمولا سازه های دائمی)

این سقف دارای طول عمر 30 ساله است. در زیر پرتوهای ماوراء بنفش تخریب نمی شود. و در اکثر کدهای ساختمان غیر قابل احتراق محسوب می شود.

  1. فویل ETFE (فقط سازه های دائمی)

این مورد در سازه های بالش متورم که خصوصیات حرارتی دارای اهمیت هستند استفاده می شود.

این فویل می تواند مانند محصولات شیشه چند لایه شفاف و بدون حاشیه باشد. تا در سطح شفافیت را فراهم کند.

  1. پارچه های شیشه ای پی وی سی

این ماده برای بادبان های کششی داخلی از جمله ویژگی های موجود در دهلیزها، سیستم های کنترل تابش. با حداقل نیاز به نگهداری استفاده می شود.

پارچه های دیگری نیز موجود می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با مدرن سقف تماس بگیرید.

سازه-پارچه-ای

شکل 2 سازه چادری

آیا سازه های چادری سازگار با محیط زیست برای نور و حرارت هستند؟

سازه های کششی معمولاً برای کاهش گرمای جذب شده از سقف های کاذب استفاده می شوند. آنها با استفاده از اثر ونتوری امکان تهویه طبیعی را فراهم می کنند. و شفافیت نور روز طبیعی را فراهم می کنند. سازه پارچه ای