سازه پارچه ­ای

سازه های چادری سازه های سبک و درعین حال زیبایی هستند که براحتی با کاربری های مختلف هر فضا و ساختمان سازگار میشوند، کاربری هایی مثل سایبان آلاچیق، پارکینگ، رستوران و …. طراحی این نوع سازه ها مستلزم تخصص ویژه و درک عمیقی از نمونه های مختلف مواد اولیه و رفتارهای خاص هر ماده است. به لحاظ ساختاری سیستم سازه پارچه­ای از ترکیب 3 عنصر غشاء، سازه­های فولادی و کابل ایجاد شده است. در این ساختار غشاء توسط کابل هایی نگه داشته میشوند که این کابل ها باعث میشوند تنش های کششی در کل سازه توزیع شود.

سازه پارچه ­ای

ایده این نوع سازه به زمانی برمی­گردد که اقوام کوچ­نشین برای محافظت خود در برابر سرما و بادهای یخی از پوست حیوانات همراه با پایه­ هایی از جنس استخوان و یا چوب درختان به عنوان سایبان استفاده می­کردند و بعد از آن پارچه بافته شده به عنوان چادر برای سایبان استفاده شد.

امروزه، با پیشرفت فناوری و درک صحیح از محیط و نیاز مبرم به کاهش مصرف انرژی و ذخیره منابع طبیعی، تحولی در تفکر و نیاز به روش های معماری دوستدار طبیعت  و پایدار احساس میشود. به نوعی نیاز به سازه ها و مواد اولیه سبک که بتواند به صورت همزمان راحتی و نیازهای ساختمان را تامین کند و زیبایی و جذابیت معماری داشته باشد. از این حیث، سازه های پارچه­ای که تاحدودی سازه های جدیدی هستند به سرعت جایگزین دیگر روش های معماری شده اند و بعنوان یک روش و راهکار قطعی در بین سازندگان و معماران شناخته شده اند. این سازه ها هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ کاربری تفاوت چشمگیری با دیگر مواد اولیه سازه ای دارند که پیش از این مورد استفاده قرار میگرفتند. ترکیبی از ویژگی های فیزیکی و هندسی که موجب منحصر به فرد شدن سازه های چادری میشود.