سازه چادری نمونه معروف در دنیا به نام The Millennium Dome !!!

The Millennium Dome

فرودگاه بین المللی دنور

سازه   Imagination Headquarters:

سازه  Canada Place:

سازه سقف توسط فری اتو از المپییاپارک ، مونیخ

Georgia Dome in Atlanta

مسجد مقدس پیامبر در مدینه

شکل 1

شکل 2

 7 سازه چادری نمونه معروف در دنیا که دیدنی هستند !!!

معماری سازه پارچه ای در همه جا است. شاید متوجه نشده باشید. اما در آنجا وجود دارد. برای خاموش کردن حافظه خود ، نمونه های مورد علاقه خود را در سراسر جهان انتخاب کرده ایم. شاید اینها شما را به هیجان شخصی خود آورد؟(سازه پارچه ای )

The Millennium Dome

سازه پارچه ای این گنبد به عنوان یک فضای نمایشگاهی برای نشانه گذاری هزاره 2000 ساخته شده است. و دارای یک طبقه کفی به قطر 365 متر است. و برای هر روز از سال و سازه آن با 12 دکل پشتیبانی می شود. که نمایانگر ماه های سال است. زمان مرجع مهمی در این ساختار است زیرا در گرینویچ ساخته شده است.  (سازه پارچه ای در اصفهان)

سازه پارچه ای فرودگاه بین المللی دنور

فرودگاه بین المللی دنور در سال 1994 به پایان رسید، شکل 1 را ببنید. و سومین فرودگاه بزرگ جهان است. سقف فایبرگلاس با روکش تفلون این فرودگاه به گونه ای طراحی شده است. که شباهت به قله های کوه های راکی در زمستان ، پوشانده از برف دارد. این سازه چادری در طول زمان ایستاده است. و سازه تحت شرایط آب و هوایی شدید که تجربه می کند شکست نخورده است. (سایه بان)

 سازه چادری

شکل 1

سازه پارچه ای  Imagination Headquarters:

تبدیل مکتب قدیمی ویکتوریا یکی از برجسته ترین ، نبوغ و دیدنی ترین ساختمان های دهه 1990 بود. سقف سازه پارپ یک فضای دهلیزی پنج طبقه را ایجاد می کند که دارای xxx sq./m مربع است.

سازه پارچه ای  Canada Place:

سازه پارچه ای Canada Place در سال 2011 پس از یک پروژه جایگزینی بزرگ. که توسط دولت سرمایه گذاری شده بود ، تکمیل شد. این سازه پارچه ای به منظور ایجاد 5 طرح دریانوردی برجسته است. که از پارچه فایبرگلاس با روکش PTFE با 8474 متر مربع در متر طراحی شده است. (سایبان)

سازه پارچه ای سقف توسط فری اتو از المپییاپارک ، مونیخ

Olympiapark München (انگلیسی: Olympic Park Munich) در مونیخ ، آلمان. یک پارک المپیک است. که برای بازی های المپیک تابستانی 1972 ساخته شده است. پارک واقع در محله Oberwiesenfeld مونیخ ، پارک همچنان به عنوان محلی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی ، اجتماعی و مذهبی مانند. وقایع عبادی فعالیت می کند. این پارک توسط Olympiapark München GmbH ، یک شرکت هلدینگ کاملاً متعلق به پایتخت ایالت مونیخ اداره می شود.  (سازه چادری )

سازه پارچه ای Georgia Dome in Atlanta

گنبد جورجیا یک استادیوم گنبدی بازنشسته در جنوب شرقی ایالات متحده است، شکل 2 را ببینید. که هم اکنون در حال تخریب است. در واقع در آتلانتا ، جورجیا ، بین مرکز شهر از شرق و شهر واین به غرب ، این کشور. متعلق به دولت ایالت جورجیا به عنوان بخشی از مرجع مرکز کنگره جهانی جورجیا بود. جانشین آن ، ورزشگاه مرسدس بنز ، در مجاورت جنوب ساخته شد. و در آگوست سال 2017 افتتاح شد.

Trulli

شکل 2

گنبد جورجیا استادیوم خانگی برای آتلانتا فالکون های لیگ ملی فوتبال (NFL)  .و تیم فوتبال دانشگاه پانترز دانشگاه ایالتی جورجیا بود. و در ژانویه 1993 تا دسامبر 2006 میزبان 23 بازی قهرمانی SEC (1994-2016) داشت. علاوه بر این ، گنبد جورجیا همچنین از سال 2009 میزبان. چندین مسابقه فوتبال با حضور بیش از 50،000 نفر بود. در اولین بار در سال 1992 ، جورجیا گنبد از نظر ظرفیت بزرگترین استادیوم تحت پوشش جهان بود. از آن زمان با ورزشگاه AT&T در آرلینگتون ، تگزاس و استادیوم هزاره در کاردیف ، ولز پیشی گرفته است.  (سقف کاذب پارچه ای)

مسجد مقدس پیامبر در مدینه

این مسجد دو لایه دارای یک نقشه مستطیل شکل است. نمازخانه عثمانی رو به جنوب قرار دارد. این بنا دارای یک سقف آسفالت مسطح با 27 گنبد کشویی در پایه های مربع است. سوراخ های سوراخ شده به پایه هر گنبد ، فضای داخلی را روشن می کنند. همچنین از سقف برای نماز در اوج اوج استفاده می شود.

هنگامی که گنبدها از روی تراک های فلزی باریک می شوند تا نواحی پشت بام را سایه بزنند. و چاه های نوری برای سالن نماز ایجاد می کنند. در این مواقع ، حیاط مسجد عثمانی نیز با چتری هایی که در ستون های مستقل حک شده است سایه دار است. سقف از پله ها و پله برقی ها قابل دسترسی است. محوطه سنگفرش شده اطراف مسجد نیز برای نمازخانه استفاده می شود که مجهز به چادرهای چتر است. گنبدهای کشویی و سایبان های چتر مانند قابل جمع شدن توسط معمار آلمانی محمود بدو راش و شرکت وی SL Rasch GmbH و Buro Happold طراحی شده اند.   (سازه چادری )

بنابراین دفعه دیگر که بیرون از خانه هستید ، چشمانتان را برای معماری زیبا سازه پارچه ای آماده کنید. سازه پارچه ای ساخت عناصری است که فقط تنش دارند و فشرده سازی و خمش ندارند. اصطلاح کششی نباید با تنش اشتباه گرفته شود ، که یک شکل ساختاری است. و هم با عناصر کششی و هم فشرده سازی.

سازه های کششی متداول ترین نوع سازه های پوسته نازک است. بیشتر سازه های کششی توسط نوعی از فشرده سازی یا عناصر خمشی مانند دکل ها (مانند O O2 ، قبلاً گنبد هزاره) ، حلقه های فشرده سازی یا پرتوهای پشتیبانی می شوند. یک ساختار غشایی کششی اغلب به عنوان سقف مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا می توانند مسافت های بزرگی را از نظر اقتصادی و جذاب به وجود آورند. (سازه پارچه ای )