سازه پارچه ای، انواع ، شکل ها و مزایا آن در معماری ساختمان !

تاریخچه سازه پارچه ای

انواع سازه پارچه ای

 1. ساختارهای سقف کاذب پارچه ای
 2. سازه پارچه ای سه بعدی
 3. سازه چادری سطح فشار

شکل سایبان ها

 1. ساختار تنش مخروطی.
 2. سازه پارچه ای Hypar یا ضد انعقاد.
 3. طاق موازی یا طاق بشکه.
 4. سازه چادری شبکه کابل و غشایی

مزایای سایه بان چادری

شکل 1

شکل 2 سازه پارچه ای

سازه پارچه ای ، انواع ، شکل ها و مزایا آن در معماری ساختمان !

سازه پارچه ای یک نوع سازه است. یک ساختار غشایی کششی است که اغلب به عنوان سقف استفاده می شود. زیرا می توانند مسافت های بزرگی را از نظر اقتصادی و جذاب به وجود آورند. این نوع سازه ها معمولاً در اماکن ورزشی ، انبارها و انبارها و سالن های نمایشگاهی یافت می شوند. انواع مختلف مانند شکل 1وجود دارد.

در این مقاله به طور مختصر در مورد انواع ، شکل ها و مزایای سازه پارچه ای صحبت می کنیم.

سازه-پارچه-ای

شکل 1

تاریخچه

اولین توسعه عملی تنش ها و تغییر شکل این سازه و پوسته ها توسط یک مهندس روسی ولادیمیر شوخوف انجام شد. وی هشت غرفه نمایشگاه و غرفه های نمایشگاه نیژنی نوگورود در سال 1896 را طراحی کرد. و مساحت 27000 متر مربع را در خود جای داده است. نمونه ای از این سازه ها را در می توانید شکل 2 سازه پارچه ای ببینید.

در روزهای اخیر ، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. و در بسیاری از مناطق مورد استفاده قرار گرفته اند.

سازه-چادری

شکل 2 سازه پارچه ای

انواع سازه پارچه ای

طبقه بندی این سازه که در آن نیروهای کششی در سازه عمل می کنند. بر این اساس ساختار کششی به انواع زیر تقسیم می شود.

1. ساختارهای سقف کاذب پارچه ای

سقف کاذب پارچه ای خطی ساختاری است که در آن تمام اعضا در نیروهای کششی خطی قرار دارند. این اعضای خطی توسط اعضای فشرده سازی پشتیبانی می شوند. اما عمده بارها توسط اعضای کششی تحمل می شود. نمونه رایج این سازه ها ، پل های معلق کابلی است. ستونهای اصلی به عنوان اعضای فشرده سازی عمل می کنند. اما کل بار توسط کابل هایی که تنش دارند انجام می شود.

سازه پارچه ای خطی معمولا قسمت های زیر را داراست:

پل ها

کابلها

تیرها یا خرپاها با سیم کابل

کابل های مستقیم

2. سه بعدی

سه بعدی ، تلفیقی از عناصری است که در درجه اول در تنش هستند. که با فشرده سازی به یک دکل مرکزی و پایین به زمین منتقل می شود. شایع ترین وقوع تنش سه بعدی در میادین ورزشی دیده می شود. و معمولاً به عنوان سقف این سازه ها عمل می کنند.

3. سازه چادری سطح فشار

ساختار 2 است. اما اعضای سطح اعضای تحمل فشار هستند.آنها نمونه های بسیار خوبی از سازه های کششی سطح است که در آن ستون های عمودی پارچه مخصوص جدا شده ای را که دارای تنش است ، نگه می دارند.

انواع زیر طبقه بندی های عمده می باشند:

ساختار پارچه

غشاهای پیش ساخته

غشاهای فشار هوا

گریدشل

شکل سایبان ها

چهار شکل اصلی مورد استفاده در سایه بان ،

1. ساختار تنش مخروطی.

برای پوشاندن مناطق بزرگ بسیار مؤثر است. یک ساختار تنش مخروطی است که به راحتی با شکل چادر مانند مشخص می شود. طرح های مخروطی می توانند یا دکل های یک یا چند را نشان دهند. برای هر دو گزینه طراحی ، غشاها بین یک حلقه در اوج و ستونهای پشتیبانی محیط پایین تر کشیده می شوند. مخروطها به ویژه در مناطقی که باید مطابق با باران زیاد یا مقررات بارندگی برف باشند ، موثر هستند.

2. سازه پارچه ای Hypar یا ضد انعقاد.

به عنوان یکی از رایج ترین ساختارهای غشایی پر تنش به دلیل زیبایی ظاهری است. زیبایی hypar (hyperbolic paraboloid) برای حفظ کیفیت خود با حفظ شکل و روان آب قابل توجه است. این سازه ها به دلیل دوام خویش ، به دو انحنای متضاد ، که به عنوان ضد انعقادی نیز شناخته می شوند ، متکی هستند. این نوع سازه برای سایه بان. بر روی مناطق صندلی یا پیاده روهای پر تردد ایده آل است.( نمونه سقف کشسان)

3. طاق موازی یا طاق بشکه.

این طرح های طاق موازی خمیده متقارن ، یک سایبان غشایی با تنش فوق العاده عملکردی را تشکیل می دهند. که می تواند مسافت های طولانی مانند. یک عرصه ورزشی یا مناطق کوچکتر مانند ورودی را در بردارد. بسته به نوع دهانه ، یک سیستم طاق بشکه می تواند یک روش بسیار مقرون به صرفه باشد. و برای ترکیب  در یک پروژه به دلیل تکرار بودن طراحی و کارآیی مواد باشد. (سازه پارچه ای در اصفهان)

4. سازه چادری شبکه کابل و غشایی

برای برنامه های کاربردی بام غشایی با کشش طولانی است. که به طور معمول در ورزشگاه ها یا فضاهای بزرگ یافت می شود. شبکه کابل یک راه حل کارآمد برای معماری کششی سبک هستند.( سقف کاذب پارچه ای)

مزایای سایه بان چادری

 • پناه محیط زیست (خورشید ، باران ، باد)
 • شفافیت به طور
 • امکاناتی برای طراحی جلوه های سبک
 • وزن سبک و دوام
 • امکانات فرم بی پایان ، شخصیت جذاب
 • مدت زمان کوتاه ساخت ، ساخت سایت از سازه ، زمان جمع آوری بسیار کم سایت.
 • دهانه های بزرگ
 • بازیافت و دوستدار محیط زیست
 • سازگاری با فن آوری های هیجان انگیز ساختمان (فولاد ، شیشه ، سیمان ، سنگ)
 • سادگی تعمیر و نگهداری و تعمیر آسان یا جایگزینی. (سازه پارچه ای)