توسعه سازه پارچه ای مدرن و سقف کاذب پارچه ای

سازه چادری و ویژگی آن در مهندسی

سازه و تبدیل آن به تجارتی بزرگ

کاربردهای سازه در دهه های اخیر

توسعه سازه

شکل 1

شکل 2

توسعه سازه پارچه ای مدرن

سکونتگاههای ساده ای که در قسمت قبل توضیح داده شد. تمایل به ساختن روش های سنتی توسط سرنشینان خاطرنشان شده دارند. همان‌طور که تخریب می شوند، اجزای آنها جایگزین می شدند، بنابراین طراحی کلی تحول پیدا کرد. سازه پارچه ای پیچیده تر عمدتاً تجارت صنایع دستی و نه حوزه معمار بودند. این امر در قرن نوزدهم و بیستم تغییر می یابد. زیرا معماران از توسعه فناوری در مهندسی سازه الهام می گرفتند. به وسیله نظریه پردازی معماری  سقف کاذب پارچه ای در زیبایی شناسی عملکردی نوظهور جذابیت بیشتری پیدا می کردند.

سازه چادری و ویژگی آن در مهندسی

در سال 1823، تقریباً در همان زمان که اولین طناب های قوی به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت. کلود ناویور یک مطلب را در مورد ساختارهای تعلیق منتشر کرد. J.M. Rendel ثبات پیچشی را به عنوان علت اصلی سقوط پل مشخص کرد. سازه چادری بزرگ به سرعت تبدیل به یک ویژگی معمول در طراحی مهندسی شد. مدت زیادی نگذشت که از پتانسیل پوششی آنها برای ساختمانها نمایشگاه 1896 نزی نوودورود در روسیه، غرفه مهندسی سازه طراحی شده. توسط V.G. شووخوف از یک شبکه کابل فولادی شعاعی بزرگ که در هر دو جهت از قبل تنیده شده بود. با پانل های فلزی پوشیده شده بود. اعتقاد بر این بود كه ساختار مشابه متشكل از ورق های فولادی ضخیم تر 3 میلی متر بوده. می تواند بیش از 300 متر طول داشته باشد. این باعث ایجاد علاقه در پتانسیل پوشاکی سطوح تثبیت شده تنش که تا به امروز نیز شده است، شده است.همانطورکه در شکل 1 مشاهده میکنید.

توسعه موازی در سال 1918 آغاز شد هنگامی که F.W. لنچستر طراحی یک “چادر هوا” را به ثبت رساند. در آن پیشنهاد می شد پارچه ای از بادکنک طرح دار با فشار کم تورم شود. برای اینکه یک محفظه قابل سکونت ایجاد شود. در سال 1938، لنچستر این طرح را طراحی گنبدی با پشتیبانی هوایی که بیش از 650 متر طول دارد طراحی کرد. چنین سازه هایی با هوای پشتیبانی و متورم شده از هوا دارای کاربردهای بالقوه بسیاری بودند. اما در سال 1946 یک بازار انبوه شناسایی شد. با ایجاد “پناهگاه های کوچک”، حداقل پناهگاه هایی که از نظر آب و هوایی برای ظروف راداری محافظت می کردند.

پس از آزمایشات موفقیت آمیز بین سالهای 1946 و 1950، مفهوم رادوم به سیستم هشدار اولیه خط DEW اعمال شد.سازه پارچه ای در اصفهان

سازه پارچه ای

شکل 1:سازه پارچه ای

سازه پارچه ای و تبدیل آن به تجارتی بزرگ

در سال 1953 والتر پرنده شرکت Birdair را در درجه اول برای تولید رادوم تأسیس کرد. از سال 1946 ده ها هزار رادوم تولید شد که برخی از بزرگترین آنها قطر بیش از 60 متر است. این مبحث علاقه زیادی به کل موضوع ساختار پارچه ای سطح کششی ایجاد کرده. تحقیقات فشرده ای را در مورد ترکیب پارچه تحریک می کند. سازه پارچه ای به یک تجارت بزرگ تبدیل شده بودند.

در همان سالی که Birdair شروع به تجارت کرد، L.S. دورتون آرنا در رالی به پایان رسید. طراحی شده توسط متیو نورویکی و فرد Severud، این اولین ساختار مدرن، دو برابر منحنی، قبل از استرس زین بود. در حالی که در واقع از پارچه ایجاد نگردیده. اعتقاد بر این است که تکمیل آن نشانگر تولد چادر مدرن است. Raleigh Arena بسیاری از معماران را تحت تأثیر قرار داد. به طور مستقیم الهام بخش هم از ییل هاکی رویک سارینن (1956). هم دو موضع تانگه برای المپیک توکیو (1961).سایبان

یک معمار جوان آلمانی با علاقه شخصی به سبک های سبک و ساختار تنشی از آمریکا در این دوره بازدید کرد. در آنجا با Saarinen و Severud ملاقات کرد. معمار، فری اتو، تحقیقات گسترده در مورد اصول ساختاری این نسل جدید از ساختمانها را آغاز کرد. حتی قبل از انتشار پایان نامه خود “داس هانگند داچ” در سال 1954، میتوان اشاره نماییم. پیامدهای عملی اثر وی مورد توجه سازنده چادر استرومایر قرار گرفت. شرکت پیتر استرومایر هم تجربه و منابع خود را در اختیار اوتو قرار داد و هم میان آنها. بیست سال آینده، آنها می خواستند بخش اعظمی از تحقیقات فشرده و ساختاری آزمایشی را انجام دهند. باعث شده است سازه پارچه ای از پیش تنش در واژگان معمار معاصر قرار بگیرد.

کاربردهای سازه پارچه ای در دهه های اخیر

در سال 1957، فری اتو با استفاده از پولی که برای کمیسیون دریافت کرده بود. مرکز توسعه ساخت و سازهای سبک را تأسیس کرد. در سال 1964 مجدداً موسسه ساختارهای سبک را مجدداً به دانشگاه اشتوتگارت وابسته کرد. این مؤسسه در درجه اول به توسعه روش هایی برای استخراج اشکال ایده آل برای سطوح کششی علاقه داشت. در ابتدا این تحقیقات بر اساس مطالعات دقیق در مورد فیلمهای صابون و مدل های مش سیم ساخته شده بود. اما بعدا اوتو برای دیدار ریاضیدان Fritz Leonhardt در مورد ساخت این فرایند پیدا کردن فرم ریاضیات صریح تر است.

تنوع طرح های اتو گسترده بود. اولین ساختار پارچه ای که وی ساخته بود. تجمع از غرفه های موسیقی کوچک در نمایشگاه باغ فدرال در کسل (1955) بود.در سال 1957 توسط سازه های زین دوتایی مشابه در ورودی نمایشگاه باغ فدرال کلن دنبال شد. او همچنین در سنت Vlarium رومی ساختارهای قابل تبدیل را طراحی کرد. اولین بار وی در تراس تئاتر در کازینو (1965) بود.همانطور که در شکل 2 مشاهده میکنید.

بخش عمده ای از تحقیقات اولیه Otto در غرفه آلمانی مونترال (1967) مجسم شد. از طریق شبکه کابل شیشه ای plexi در استادیوم المپیک مونیخ (1969/70) دائمی جدید ارجاع شد.

پایداری جدید توسط شبکه کابل پوششی شیشه ای plexi در ورزشگاه المپیک مونیخ (1970/1996) هدر داده شد.

در اواخر دهه 70، رکود اقتصادی جهان بازار خانه های هوایی را رکود کرد. این اتفاق با طوفان های شدید روبرو شد که منجر به تعدادی از افت قیمت های عمومی شد. به طور کلی ساختارهای پارچه ای و بطور خاص خانه های هوایی این‌گونه درنظرگرفتند.

سازه پارچه ای

شکل 2:سازه پارچه ای

توسعه سازه پارچه ای

برخلاف اخلاق جدید ساخت و ساز “عمر طولانی / کم مصرف” که مورد حمایت قرار گرفته بود. این عمل مانع توسعه ساختار پارچه ای، علی‌الخصوص در اروپا شد. در سال 1974 شرکت Stromeyer به ثبت نام رسید.سازه چادری در اصفهان

در طی دهه نوزده و هشتاد و نود، صنعت سازه پارچه ای آزمایشی تر شد. درگیر با یک فرآیند اعتماد به نفس که مشتمل تلفیق تکنیک طراحی ساختاری و گسترش پارچه های قابل اطمینان تر است.

با این حال، این یک پایه صوتی را ایجاد می نماید. از آن اندازه و پیچیدگی ساختار پارچه ای افزون میگردد. تا ما را از پیشرفت های خارق‌العاده‌ای که اکنون با ساختار پارچه ای مدرن به ما بدهد. مانند سقف کاذب پارچه ای ترمینال حج در فرودگاه جده (1981) با آن در ارتباط هستیم، به ما ارائه دهد. یک میلیون متر مربع، گنبد هزاره با قطر 320 متر (2000) و دنور.سازه پارچه ای